Pabenia od září nabízí online skupinové sezení pro pečující

Věděli jste, že v České Republice je odhadem více než milion lidí závislých na pomoci druhých? Pro tyto lidi existuje spousta nadací, které jim pomáhají. Málokdo však myslí právě na lidi, kteří se o ně starají. Tito lidé zažívají každý den neskutečný psychický nápor a často se potřebují odevzdat do rukou odborníka. A právě pro ně je tu projekt Pabenia.

Spojili jsme se s Markétou Foltýnovou, zakladatelkou projektu Pabenia. Zajímalo nás, co takové online skupinové sezení pro pečující přináší a jak celý nápad vznikl.

Ve vaší organizaci Pabenia nabízíte online skupinové sezení pro pečující. Jak tenhle nápad vznikl a kdo se na něm podílí?

S mými blízkými kamarádkami spravujeme velkou FB skupinu ohledně zdraví a často nám chodí žádosti na zveřejnění různých sbírek apod. Vždy jsme je musely s lítostí odmítat, protože skupina je zaměřená pouze na dotazy. Postupně nás to však navedlo na myšlenku, že bychom se mohly samy zapojit v nějaké oblasti, která je opomíjená. Volba padla právě na pečující.

Jsme 3 zakladatelky:

  • Alena Barnetová Bartošová se svými neuvěřitelnými znalostmi, vzděláním a zkušenostmi je vždy připravena komukoli pomoci, ať už radou či činem. Je to takové srdce našeho projektu.
  • Jana Čápová, která hravě zvládá veškeré byrokratické procesy a pomohla celý projekt dotáhnout do zdárného konce. To je náš mozek.
  • A já, Markéta Foltýnová, to celé držím pohromadě, organizuju, plánuju, vymýšlím, uskutečňuju. Cítím se jako duše Pabenie.

Do týmu jsme přizvaly úžasnou psycholožku Elišku Antošovou, která vede naše sezení s psychoterapií. Má v této oblasti bohaté zkušenosti nejen jako odborník, ale i jako osoba pečující o děti na autistickém spektru.

Postupně se k nám přidaly skvělé koučky Vendula Jelínková, Eva Králová, Lucie Velcerová, Marcela Padyšáková a Dita Doleželová a jedna empatická žena, Markéta Maděrová, která pracuje s energiemi a dokáže se naladit a pomoci v duchovní rovině. A náš tým uzavírá muž, Filip Toman, nedocenitelný copywriter a grafik.

Všem patří obrovský dík, bez nich by projekt nikdy nemohl vzniknout!

Proč právě pečující?

Dlouho jsme přemýšlely, které oblasti se budeme věnovat. Zjišťovaly jsme, kde je té podpory nejméně a přitom je to činnost velmi důležitá. A výsledkem byli pečující, protože na různě znevýhodněné lidi jsou sbírky, o daných potížích se mluví a lidi chtějí pomoci nemocným, a to je naprosto v pořádku. Ale na ty, kteří jsou v pozadí, kteří často nemohou mít čas sami pro sebe, jsou 24/7 nuceni být k ruce, se někdy zapomíná, protože ti jsou přeci zdraví… ALE I NA PEČUJÍCÍCH ZÁLEŽÍ a naším cílem je podpořit je, poskytnout jim bezpečný prostor, kde půjde jen o ně, kde mohou sdílet, cokoli potřebují, a navzájem se i podpořit.

A druhá obrovská skupina pečujících z řad zaměstnanců (v LDN, hospicích, DD, ať už zdravotních sester, lékařů, psychologů, ale i sociálních pracovníků, speciálních pedagogů atd.) nám také není lhostejná. U této skupiny lidí se zaměřujeme hlavně na prevenci vyhoření. Lidé berou péči zaměstnanců často jako automatickou, protože jsou za to přeci placeni… Ale nikdo nechce, aby o něj pečovala utahaná zdravotní sestřička na hranici vyhoření (či již za ní), to je pak tragédie pro všechny zúčastněné. V našich skupinách se pečující zaměstnanci mohou bez obav s čímkoli svěřit, probrat vše, co je trápí, podpořit se navzájem a třeba se i naučit, jak si zachovat motivaci a optimismus.

Koho na sezení zájemci potkají a co je tam čeká?

V rámci jedné skupiny (cca 3 – 10 lidí) se potkají pečující s podobnými životními okolnostmi. Takže vždy budou všichni „na jedné lodi“. Může to být skupina pečujících rodičů o postižené dítě nebo o seniora v rodině trpícího třeba demencí nebo sociální pracovníci či zdravotní sestry, kteří pečují o specifickou skupinu nějak znevýhodněných lidí.

A co je čeká? To se může lišit dle potřeb konkrétních pečujících. Hlavním stavebním kamenem každé skupiny je respekt a bezpečí.

Co by účastníkům mělo online skupinové sezení přinést?

Smyslem sezení je sdílení a reflexe zkušeností a současných událostí pečujících osob. Skupina je určená pro odložení všech těžkostí z role pečujících plynoucí, jak profesních, tak osobních. Skupina je zaměřená na seberozvoj, sebepoznání a přijetí, stejně jako na psychohygienu a nástroje, které účastníkům pomohou hledat své možnosti pro dosažení rovnováhy v životě.

Skupiny vede psycholožka nebo certifikovaný kouč v bezpečném rámci, většinou na předem dané nebo vyplývající téma. Průvodci střeží dynamiku skupiny a hlídají její bezpečnost.

Jak takové online sezení probíhá?

Jak často?

Zpravidla co 2 týdny ve 3 navazujících schůzkách (max. 5).

Jak je dlouhé?

Cca 1,5 – 2 hodiny.

Kolik se ho může účastnit osob?

Skupiny jsou dimenzovány na 3 – 10 osob. Většinou v jedné skupině bude cca 5 účastníků.

Je anonymní?

V rámci skupiny bude každý sdílet jen to, co sám bude chtít. Veřejně bude jméno a videoobraz. V případě zájmu můžeme příběh pečujícího zveřejnit na webu či sociálních sítích, ale to pouze po výslovném svolení.

Co je k tomu potřeba za vybavení?

Skupiny jsou vedeny formou videokonference. Aby zůstal zachován bezpečný rámec, je nutná zapnutá kamera – nikdo by nechtěl sdílet svá trápení před někým cizím, kdo bude úplně schovaný.

Už nějaké online sezení proběhlo?

Naše skupiny budou fungovat od září. Eliška (psycholožka) ale s přesně takovými schůzkami již zkušenosti má a zpětná vazba na ně vždy byla skvělá. Zatím přijímáme přihlášky od zájemců a některé skutečně berou za srdce, kdy pečující píše na dotaz, co by mu na sezení udělalo radost, že chce být prostě slyšet, že ho někdo vnímá, že někomu záleží i na něm nebo že bude zázrak, že se vůbec bude moci zúčastnit.

Mají o tato sezení pečující zájem? Chtějí sdílet své zkušenosti

Už před půl rokem, kdy jsme se rozhodly, že se budeme věnovat pečujícím, jsme dělaly mezi touto komunitou průzkum, ze kterého vyplynulo, že zájem o taková sezení bude. A nyní již máme přihlášených dost na otevření 7 skupin. Tím, že je náš projekt prakticky v plenkách, jsou naše kapacity a možnosti zatím omezené, ale jsme připraveni pokrýt i další zájem.

Existuje v ČR podobná služba nebo jste první vlaštovkou?

Služeb a neziskových organizací je v ČR nepočítaně, ale co se týče vyloženě pečujících, tak se jedná v podstatě jen o různé lokální aktivity. V oblasti online schůzek pro pečující doma a pečující v zaměstnání s celorepublikovým záběrem jsme onou vlaštovkou.

 

E-book Příběhy sendvičové generace

V e-booku najdete 15 příběhů sendvičové generace. Lidí, kteří mají děti a současně pečují o seniory, své rodiče anebo tchyni či tchána. Text vznikl ve spolupráci Centra pro rodinu a sociální péči a Terapeutické linky Sluchátko.