Přejete si, aby váš blízký zůstal co nejdéle samostatný a mohl vykonávat každodenní aktivity? Pak může být ergoterapeut ten pravý, na koho se obrátit. Víte, co obnáší pozice ergoterapeuta a s čím vším vám může pomoci? O tom jsme si povídali se Světlanou Štrajtovou, ergoterapeutem z Generace Care.
V jaké situaci doporučujete využít ergoterapeuta?
Ve všech situacích, kdy si rodina i klient přejí a jsou ochotni spolupracovat na tom, aby zůstal dotyčný aktivní a smysluplně trávil volný čas. Ergoterapeut pomáhá, aby byl klient aktivován jak mentálně, tak psychicky a zapojoval se do života, na který byl zvyklý.
S čím vším nám může ergoterapeut pomoc?
Ergoterapeut pracuje se zájmy a motivací klienta. Pomáhá klientovi být pohybově i mentálně aktivní. Já vždycky říkám, že vše, co podpoří paměťové a rozpoznávací funkce se počítá. Takže třeba s klientem hraji karty, poslouchám rádio nebo nacvičujeme každodenní aktivity. Jako ergoterapeuti se soustřeďujeme také na hrubou i jemnou motorikou klienta. To znamená, že se zaměřujeme na pohyb těla, koordinaci horních nebo dolních končetin, ale třeba také na psaní a další drobné pohyby, které děláme prsty a rukou. Podporujeme rovněž sociální dovednosti a emocionální prožívání klienta.
Zjišťujeme, jaké jsou v domácnosti bariéry. Může se jednat například o schody a nábytek, který znesnadňuje pohyb. Tyto bariéry se pak snažíme, pokud to jde, odstranit nebo alespoň zmenšit. Radíme, jaké zvolit v dané situaci kompenzační pomůcky – jako je chodítko, zvedák, vozík, madla anebo různé nástavce. Následně pak rodině předvedeme jejich použití. Současně přidáváme do domácnosti i bezpečnostní prvky, kterými může být třeba SOS náramek, různé pojistky anebo zámky.
Cílem toho všeho je udržet co nejdéle samostatnost a sebe obslužnost klienta a umožnit mu co nejdéle zůstat v domácím prostředí, které zná.
Spolupracujeme také s ostatními odborníky, jako je ošetřující lékař, psychiatr, sociální pracovník, zdravotní sestra apod. Nedílnou součástí je také spolupráce s rodinou klienta.
Co je Vaší náplní práce?
V rámci své práce edukuji pečující, jakým způsobem mohou aktivovat své blízké a pomáhám jim s výběrem správných pomůcek. Mohu je navštívit i u nich doma. Mám rovněž na starosti výcvik pečovatelek a zajišťuji poradenství pro půjčovnu kompenzačních pomůcek. V centru pro pečující organizace Generace Care spolupracuji jako ergoterapeut s celým týmem odborníků. Pořádáme zde také praktické semináře a setkání pro pečující.
Současně jsem zapojena do projektu „Doma je Doma“, ve kterém jako ergoterapeut přicházím za klientem domů, kde s ním pracuji. Můžeme hrát například pexeso, karty, luštit křížovky. Učím rodinu anebo pečovatelky, jak klienta například usadit na vozík, pokud nemají k dispozici zvedák. Upozorňuji je také na možná rizika.
Co Vás k tomuto povolání přivedlo?
Studium, praxe a mé zájmy o psychologii, pedagogiku a další příbuzné obory. Samozřejmě hrál roli i můj vrozený altruismus a touha být tu pro ostatní. Myslím si, že toto povolání nejde dělat bez empatie.
Co je na Vaší práci nejtěžší?
Řekla bych, že tak jako ve všech pomáhajících profesích je náročné zůstat ve svém středu, profesionál, ale stále srdcař. Těch příběhů, co jsem od klientů slyšela, by už vydalo na román. Ale vždycky je potřeba ke každému klientovi přistupovat tak, jako by byl prvním. A to si myslím, že se mi daří. Usiluji o to, aby člověk strávil čas, který mu zbývá, co nejkvalitněji.
A co Vám naopak přináší radost?
Když pomůcky fungují, klienti se smějí a jsou rádi, že mě vidí. Je milé vidět, že se těší zase na další naše setkání. Velkou radost mi také udělá, když se například podaří pro klienta sehnat vozík. Ráda také naslouchám různým příběhům klientů. A potěší mě, když pozoruji, jak se pečujícím podařil vyřešit nějaký problém a spadne jim tak další kámen ze srdce.
E-book O sendvičové generaci
Kdo je to příslušník sendvičové generace, jak se jím stane a co to obnáší. Ale také o tom, jak si pomoci ve složitých situacích, kdy se obrátit na odbornou pomoc a kterou z nich zvolit.